Тема. Дерева, кущі,
трав'янисті рослини
Мета: ознайомити учнів
із різноманітним світом рослин; учити порівнювати дерева, кущі, трав'янисті
рослини; розвивати мовленнєві вміння, мислення; виховувати допитливість,
інтерес до вивчення рідної природи.
ХІД УРОКУ
I . Організаційний момент
• Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Відгадайте загадки.
• У золотому решеті чорних хатинок повно.
(Соняшник)
• Навесні веселить, улітку холодить,
Восени харчує, зимою зігріває. (Дерево)
• Не розбивши горщика, не з'їси каші.
(Горіх)
• Повна діжка жита, п'ятачком накрита.
(Мак)
— Що об'єднує слова-відгадки? (Це все
рослини)
— Сьогодні ми вчитимемося розрізняти
рослини за ознаками груп: дерева, кущі та трави.
III. Вивчення нового матеріалу
• Робота за малюнками
— Розгляньте малюнки. Уявіть себе на борту
вертольота. Які рослини ви бачите з вертольота? (Горобину, березу, яблуню,
грушу)
— Як одним словом назвати ці рослини?
(Дерева)
— Дерева високі, тому ви побачили їх із
вертольота. Для того щоб побачити рослини, які нижче ростом, доведеться
спуститися на землю. Що ви побачите в саду? (Використовуючи малюнки, учні
розповідають, що в саду ростуть малина, смородина, аґрус, кульбаба, подорожник)
— Смородина, аґрус, малина — це кущі.
— Порівняйте, чим відрізняються в природі
дерева і кущі? (Заввишки, за формою)
— Чи може дерево бути нижче ніж кущі? (Так,
може.)
— Наведіть приклад.
— Порівняйте стебла дерев і кущів. (У
дерев один дерев'янистий стовбур, гілки дерева починаються на деякій відстані
від землі й утворюють крону. У кущів відсутній спільний ствол, але в них є
декілька дерев'янистих стебел із гілками, що починаються відразу від землі.)
— Назвіть трав'янисті рослини, що ростуть
у саду.
— Чи може трав'яниста рослина бути вища
ніж дерево? Наведіть приклади.
— Порівняйте різні трав'янисті рослини.
Які рослини належать до групи «трави»? (У трав'янистих рослин один або декілька
не дерев’янистих, тобто зелених стебел. Ми знаємо багато рослин із зеленими
стеблами.)
На дошці — схема.
Рослини
Дерева Кущі Трави
— Прошу вас пам'ятати про те, що всі
рослини — дерева, кущі, трави, квіти — це живі істоти.
•• Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та
вмінь учнів
1 Гра «Ботанічне доміно»
Учні з карток мають побудувати правильний
ланцюжок.
2 Виконання завдань
1) Розподіліть рослини за групами.
а) Мак, тюльпан, волошка, бузок, шипшина,
смородина, осика, тополя, ялина.
б) Дуб
Ромашка
Осика
Береза
Сосна
Конюшина
Горобина
Ліщина
Барбарис
Дерева
Трав'янисті рослини
Кущі
— За якими ознаками рослини були
розподілені за групами?
2) Який малюнок «зайвий»?
— Поясніть чому. (Зайве — дерево, оскільки
решта зображених предметів належать до групи «тварини», а дерево — це рослина.)
3 Робота за таблицю «Будова рослин»
— Покажіть корінь у дерева, куща,
трав'янистої рослини.
— Знайдіть і покажіть їх інші частини.
— Чому кожна рослина має однакові частини?
4 Гра «Знайди кленове листя»
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Які групи рослин ви знаєте?
— Назвіть рослини нашого краю.
— чи потрібні дерева людям?
— Які види дерев ви знаєте?
— У чому полягає головна відмінність
будови дерева від будови інших рослин?